امروز : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - 2021 October 17
۲۰:۰۹
کد خبر: ۴۷۳۶
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۳
تعداد بازدید: ۹۲۹
استاد حوزه و دانشگاه:
یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: امیرالمومنین علی علیه السلام در آیات مختلفی همچون آیه تطهیر، مباهله و دیگر آیات قرآن کریم به عنوان جانشین و نفس پیامبر معرفی شده است.

 به گزارش مداح نیوز از مشهد مقدس.،آیت‌الله سیدجعفر سیدان در مراسم عزاداری دسته روی علوی که با حضور جمعی از فضلا، علما و مسئولین استانی و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت در مدرسه آیت الله خویی برگزار شد ، با بیان اینکه باید شکرگذار خداوند متعال باشیم که کشورمان علوی و فاطمی است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری و مراجع تقلید از افتخار کشور هستند.

وی افزود: باید این مسئله را به یاد داشت که پیامبر اکرم صلی(ص) حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام را به عنوان جانشین انتخاب نکردند بلکه خداوند متعال این انتخاب را انجام داده و پیامبر اکرم (ص) ابلاغ کننده بوده اند.

آیت الله سیدان  گفت: از پیامبر اسلام(ص) پرسیدند: اینکه مردم مختار نیستند به چه معنی است در حالی که اساس اسلام بر اختیار است؟، پیامبر(ص) در جواب فرمود: "مردم در ارتباط با پیامبر و جانشین او اختیاری ندارند و این انتخاب با خداست".؛ به عبارت دیگر، این خداست که ولایت را انتخاب می‌کند و این چنین است که برای مردم اختیار نیست یعنی در انتخاب رسول و جانشین او اختیاری ندارند.

وی با اشاره به آیه 27 سوره لقمان مبنی بر: وَلَوْ أَنَّمَا فِي الْأَرْضِ مِنْ شَجَرَةٍ أَقْلَامٌ، اظهار کرد: : این آیه می‌گوید اگر هر آنچه درخت در زمین است قلم شود و دریا هم مرکب شود و نیز هفت دریا هم به مانند این دریا به آن‌ها کمک کنند در ارتباط با نگارش کلمات پروردگار، این قلم‌ها ساییده و تمام می‌شود این دریاها تمام می‌شود اما کلمات پرودگار تمام نمی‌شود،  یعنی معلومات پروردگار این چنین است؛ همچنین ،اگر همه چیز نوشته و فضایل حضرت، حلم، شجاعت، سخاوت و عبادت را این چنین بنویسند، تمام این قلم‌ها و مرکب‌ها تمام می‌شود اما فضایل حضرت تمام نمی‌شود

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: امیرالمومنین علی علیه السلام در آیات مختلفی همچون آیه تطهیر، مباهله و دیگر آیات قرآن کریم به عنوان جانشین و نفس پیامبر معرفی شده است به همین دلیل ما مکلف و مفتحریم که گردهم جمع شده ایم تا به محضر این بزرگوار عرض ادب کنیم.

آیت الله سیدان با بیان اینکه اسلام عالی‌ترین مفاهیم را با درست‌ترین صورت بیان می‌کند، آنچه در این مکتب هست فوق‌العاده شگفت‌انگیز است، گفت: در غیبت کبری خاتم اوصیا حضرت مهدی(عج) باید سعی‌مان به رشد و تکامل خودمان باشد و از یاد حضرت غفلت نکنیم و در مواقع مختلف به یاد آن حضرت باشیم.

وی گفت: به شخصیت علمی، معنوی و همه شئون این حضرت ظلم شده است چرا که اگر کسی مقداری اطلاعات از حضرت و اتفاقاتی که در آن عصر رخ داده، داشته باشد به خوبی حس می‌کند که باید بگوییم مظلوم عالم، علی(ع) است.

 این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه حضرت علی(ع) در همه جا همراه و کمک پیامبر رحمت بوده است،گفت: آنقدر امیرمومنان علی بن ابی طالب در منظر خداوند متعال و حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله والسلام جایگاه دارد که حضرت محمد در روز جنگ خیبر می گوید که" پرچم را به کسی  می‌دهم که شایسته است و او علی بود و جز علی نمی تواند این جایگاه را به دست آورد.

انتهای پیام/

آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین