امروز : جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - 2021 October 22
۱۰:۰۱
کد خبر: ۴۵۶۲
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
تعداد بازدید: ۱۸۱۱
روحاني در جمع مردم سبزوار
رئیس جمهوری اسلامی ایران به برجام و موضع گیری های رئیس جمهور آمریکا در این خصوص اشاره و بیان کرد: خروج ترامپ از برجام پشیمانی تاریخی برای آمریکا خواهد داشت.
به­گزارش«.مدّاح.نیوز.»؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در نخستین روز سفر به خراسان رضوی در جمع مردم سبزوار در ورزشگاه شهید مطهری این شهر افزود: به ملت بزرگ ایران و مردم خراسان عرض می کنم آمریکا در برابر ملت ایران کاری از پیش نخواهد برد.
وی ادامه داد: آمریکا همیشه علیه ملت ایران فتنه کرده اما هیچ گاه در برابر عظمت ایران موفقیت به دست نیاورده است. این بار نیز دوباره اشتباه می کند و اگر بخواهد از برجام خارج شود به زودی خواهد دید پشیمانی تاریخی برای او خواهد بود.
رئیس جمهوری گفت: به ملت ایران با صراحت می گویم از چند ماه پیش تمام دستورات لازم به بخش های اجرایی کشور داده شده است، به سازمان انرژی اتمی دستوارت لازم ابلاغ شده و چند روز پیش نیز با مسئولان ارشد این سازمان صحبت کرده ام.
روحانی تاکید کرد: مسیر ما روشن است و در بخش اقتصادی نیز دستورات لازم را گرفته ایم.

* تحریم هسته ای کار اشتباهی بود
دکتر روحانی افزود: در برجام سال 92 بنای دولت و ملت ایران این بود که با ایران هراسی دروغینی که آمریکا و رژیم صهیونیستی در دنیا ایجاد کرده بود مبارزه کند و به دنیا ثابت کنیم که ملت ایران ملتی صلح طلب است. از این رو موفق شدیم سیاست خارجی را با هزینه کمتر اما با عزت و سربلندی پیش ببریم.
وی ادامه داد: با برجام می خواستیم به مردم دنیا بگوییم تحریم هسته ای علیه ایران کار اشتباهی بوده و دنیا باید از این طرح اشتباه خود عقب نشینی کند.
رئیس جمهوری گفت: همانطور که رزمندگان ایرانی در میدان دفاع مقدس پیروز بودند نشان دادیم دیپلماتهای ایرانی نیز با بهترین توانمندی و منطقی ترین سخنان می توانند پای میز مذاکره مقابل دنیا و شش قدرت بزگ جهان سخن گفته و منطق خود را به کرسی بنشانند.
وی افزود: از آذر ماه سال 92 نخستین گام رفع تحریم در ایران برداشته شد. توانستیم بخشی از تحریم در زمینه پتروشیمی، خودروسازی و فلزات گرانبها را بشکنیم و بخش دیگر تحریم نیز در سال 94 طی توافق نهایی با شش قدرت بزرگ دنیا برداشته شد.
روحانی ادامه داد: صادرات و فروش نفت پس از برجام دو برابر شد، مبادلات بانکی با دنیا آغاز شد و بیمه شرایط عالی خود را پیدا کرد و صادرات و واردات در مسیر درست خود قرار گرفت.
وی گفت: به رغم کارشکنیهای آمریکا، ما به تعهداتی که به دنیا داده ایم عمل کرده ایم. ترامپ سخنان خود را از 15 ماه پیش شروع کرده و مرتب می گوید برجام بدترین توافقی بوده که داشته و به ضرر آمریکا و به نفع ایران است، دولت قبلی آمریکا در برجام دچار اشتباه شده و ایران سر ما کلاه گذاشته است.
رئیس جمهوری افزود: ما در مذاکرات با منطق حرف زده ایم و به توافقی رسیدیم که سازمان ملل متحد نیز آن را تایید کرد.

* متحد هستیم
وی همچنین گفت: در خصوص برجام با وحدت و اتحاد قدم مستحکم و درستی برداشته ایم. ما همه متحدیم و با هم هستیم. در چهار و نیم سال گذشته مردم جهان به ایران بزرگ و قدرتمند بالیدند و افتخار کردند. هیچکس در دنیا نیست بگوید کار ما اشتباه بوده به جز آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان که مدعی هستند برجام اشتباه است.
روحانی افزود: امروز نیز باید با وحدت پیش رویم، آمریکا نسبت به برجام ممکن است چند طرح داشته باشد، یا از برجام خارج شود یا به آن لطمه وارد سازد و یا راه خود را از اروپا جدا کند ولی باید بداند در مقابل تمام توطئه ها ایستاده ایم.
وی همچنین به مشکل ارزی اخیر اشاره و بیان کرد: این یکی از توطئه های آمریکا بود ولی دولت طرح ساماندهی ارز را اجرا کرد و به همان نرخی که اعلام نمود ارز را در اختیار واردکنندگان و کارآفرینان قرار خواهد داد و هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

* مشکلی برای اداره کشور وجود ندارد
دکتر روحانی همچنین گفت: طبق پیش بینی درآمد نفتی و غیرنفتی امسال 100 میلیارد دلار و میزان هزینه های کشور 70 میلیارد دلار خواهد بود. آمریکا بداند ملت ایران با پیروی از رهبری فرزانه انقلاب در مقاطع حساس ایستاده است و ترس و هراسی ندارند.
وی افزود: ملت با رهبری فرهیخته و در کنار مسئولان راه پیشرفت و توسعه را ادامه می دهد. آمریکا هیچگاه در مقابل عظمت ملت و نظام ما موفقیت به دست نیاورده است و نمی آورد.
رئیس جمهوری ادامه داد: مردم ایران در 40 سال گذشته با وحدت و همدلی در مسیر نظام و انقلاب گام برداشته اند و امسال نیز مردم و تمام جریانهای سیاسی اصولگرا، اصلاح طلب و اعتدالیون با وحدت، اتحاد و هماهنگی در مقابل ترامپ و رژیم صهیونیستی ایستاده اند. ترامپ باید بداند ملت ما متحد است.

* مذاکره نمی کنیم
وی همچنین گفت: ملت ایران به عهد خود وفادار است اما به صراحت می گوید راجع به سلاح و دفاع از کشور با کسی مذاکره نخواهیم کرد. هر مقدار سلاح، امکانات و موشک مورد نیاز کشور باشد می سازیم و انبار می کنیم، به کسی ربطی ندارد ملت ایران برای دفاع خود چه تصمیمی اتخاذ کرده است. ما راجع به قدرت و بنیه دفاعی خود با کسی مذاکره نخواهیم کرد.
رئیس جمهوری افزود: در منطقه نیز به دنبال صلح، ثبات و امینت هستیم، دنبال جنگ و تنش نیستیم اما اهل دفاعیم و در مقابل هر توطئه ای قاطعانه دفاع می کنیم.
وی ادامه داد: با ترکیه و روسیه در خصوص وضعیت سوریه و با سایر کشورها نیز در خصوص وضعیت یمن در حال مذاکره هستیم. با تروریسم در هرکجای منطقه باشد مبارزه می کنیم و نمی گذاریم داعش دیگری در منطقه ایجاد کنید.
دکتر روحانی گفت: هفته آینده در زندگی ما تغییری ایجاد نخواهد شد، هر تصمیمی که ترامپ بگیرد در مقابل آن طرح و برنامه داریم و مقاومت می کنیم. ملت آزاد، غیور و مقاوم ایران همواره سربلند و دشمنانش ذلیل خواهند بود.

* خراسان رضوی در ایجاد اشتغال سرآمد است
وی همچنین گفت: خراسان رضوی استان سرآمد در زمینه ایجاد اشتغال در کشور و جزو استان های برتر است؛ پارسال در همه استان های کشور به جز شش استان نرخ بیکاری پایین آمد و وضع اشتغال بهتر شد که یکی از استان های سرآمد در اشتغال خراسان رضوی با ایجاد 124 هزار شغل بوده است.
روحانی ادامه داد: این به معنای تلاش کارآفرینان، بخش خصوصی، مردم، فرهیختگان، معلمان و همه مسئولان اجرایی خراسان رضوی است.
رئیس جمهوری افزود: همچنین پارسال صادرات این استان به خارج از کشور 15 درصد نسبت به سال ما قبل افزایش پیدا کرده است.
رئیس جمهوری گفت: بخش ترانزیت کالا از خراسان رضوی نیز سال گذشته 18 درصد نسبت به سال 95 افزایش یافته و تراز بازرگانی 22 درصد رشد داشته که این به معنای آن است که خراسان رضوی در مسیر رشد و تعالی در حال حرکت است.
وی افزود: خراسان رضوی قطب گردشگری کشور با 30 میلیون زائری است که سال گذشته به زیارت آستان مقدس مولی علی بن موسی الرضا(ع) شرفیاب شدند، ایران بزرگ ما هر چه دارد از برکت مولایمان امام رضا(ع) است.
روحانی ادامه داد: خراسان رضوی قطب کشاورزی است و بسیار خوشحالم که در بخش کشاورزی این استان در زمینه سامانه های نوین آبیاری گام های بسیار ارزشمندی برداشته شده است.
وی اظهار کرد: در طول دولت های گذشته از ابتدای انقلاب تا ابتدای سال 92 کل طرح های مربوط به سامانه نوین آبیاری در خراسان رضوی 110 هزار هکتار بود اما در طول چهار سال گذشته 56 هزار هکتار زمین به سامانه نوین آبیاری مجهز شد که به معنای قدم ارزشمند بخش کشاورزی، کشاورزان و بخش خصوصی است، این مهم با توجه به کم آبی کشور حرکت بسیار ارزشمندی است.
وی گفت: شش هزار و 800 رشته قنات در خراسان رضوی وجود دارد که تصمیم بر احیا و بازسازی حدود چهار هزار کیلومتر داشته ایم که قرار بر احیای حدود دو هزار کیلومتر آن شد که تاکنون بخش زیادی از این بازسازی انجام شده و بخش دیگری در سال های پیش رو اجرا می شود.
رئیس جمهوری افزود: در زمینه انتقال آب با لوله به زمین های کشاورزی نیز گام های خوبی برداشته شده و 75 درصد قول های سفر گذشته ام به خراسان رضوی اجرا شده و بقیه نیز اجرا می شوند.
وی ادامه داد: در سال های پیش رو 500 کیلومتر لوله گذاری در خراسان رضوی انجام می شود که نشانگر توجه خاص دولت به مشکل کم آبی در این استان است.
روحانی گفت: بارش در خراسان رضوی امسال در مقایسه با پارسال 50 درصد کاهش داشته که باید مشکل آب را از این طریق جبران کنیم.
روحانی گفت: خراسان رضوی در محصولات کشاورزی پیشگام و پیشقدم بوده است و رشد خوبی در سال گذشته داشت.
وی در ادامه سخنانش با ابراز خرسندی از حضور در 'شهر عاشقان ولایت و دلدادگان به مولی علی بن موسی الرضا(ع)، شهر و دیار سربداران سبزوار غیور و سربلند ایران، شهرستان های جوین، جغتای، خوشاب و داورزن' افزود: سبزوار به عنوان شهر چند هزار ساله تاریخ ایران، شهر علم، شهر دانش، فرهیختگان، علما، دانشگاهیان، فیلسوفان، شعرا و مفاخر بزرگ است و شهر ایثارگران و رزمندگان بزرگ و دلاوران قهرمانانی است که در هشت سال دفاع مقدس از سرزمین ایران به خوبی دفاع کردند.
رئیس جمهوری ادامه داد: در این سفر خوشحالم که طرح ها و پروژه های فراوانی به افتتاح خواهد رسید؛ در خراسان رضوی امروز و فردا 436 طرح و پروژه بعد از ماه ها و سال ها تلاش به افتتاح می رسد، یکی از طرح های مهمی که امروز افتتاح خواهد شد پارس فولاد سبزوار است.
روحانی گفت: در این دو روز بیش از 30 هزار میلیارد ریال و حدود 200 میلیون یورو طرح و پروژه افتتاح می شود که این به معنای حرکت اقتصادی مردم غیور خراسان رضوی است
رئیس جمهوری ادامه داد: لازم می دانم از مردم این استان، شهرستان سبزوار و جای جای این دیار به خاطر تلاش و کوشش و فعالیت های ارزشمندشان تشکر کنم.
روحانی خراسان رضوی را قطب صنعتی و فودلاد ایران توصیف و بیان کرد: در بخش های مختلف فولاد در سبزوار، نیشابور و خواف اقدامات خوبی صورت گرفته و توان 12 میلیون تن گندله و 13 میلیون تن کنسانتره در این استان وجود دارد.
وی خطاب به مردم سبزوار گفت: قول می دهم پروژه های مورد تعهد دولت از تکمیل خط راه آهن سبزوار گرفته تا تکمیل بیمارستان حکمتیه و ورزشگاه 15 هزار نفری این شهرستان پایان یابد.
روحانی افزود: به منظور اجرای همه تعهدات در زمینه علم، دانش و بهداشت و درمان، پزشکی، عمران شهری و روستایی و نیز ارتباطات و معادن قدم های ارزشمندی با کمک مردم برداشته می شود.
منبع: ایرنا
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین