امروز : سه‌شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 26
۰۴:۱۳
کد خبر: ۴۳۴۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۰
تعداد بازدید: ۱۸۵۰
روزهای پاک پیش رو
سوخت خودرو در پنج کلان شهر کشور با استاندارد یورو 4 توزیع می شود و براساس برنامه اعلام شده، اهواز مشهد و شیراز نیز تا آذرماه به این فهرست افزوده می شوند.
بنزین یورو 4 در مشهد، اهواز و شیرازبه­گزارش«.مدّاح.نیوز.»؛ سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست روز سه شنبه اظهار کرد:اکنون در تهران، کرج، اراک، تبریز و اصفهان سوخت با استاندارد یورو 4 توزیع می شود و بر اساس مصوبه هیات دولت، وزارت نفت موظف شده است تا آذرماه در 3 کلان شهر اهواز، مشهد و شیراز نیز بنزین یورو 4 توزیع کند که به این ترتیب تعداد کلان شهرهایی که در آنها بنزین یورو 4 توزیع می شود به هشت شهر می رسد.

وی افزود: همچنین بر اساس مصوبه دهم اردیبهشت ماه سال 93 هیات دولت، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است هر سه ماه یکبار وضعیت سوخت توزیعی در کلان شهرها را بررسی کند که اولین بررسی در چهار کلان شهر تهران، کرج ، اراک و تبریز انجام شده است.

وی تاکید کرد: بررسی ها نشان می دهد بنزین توزیعی در چهار کلان شهر کشور مطابق با استاندارد یورو 4 است.

متصدی گفت: البته توزیع بنزین استاندارد در کلان شهر اصفهان به تازگی آغاز شده است بنابراین اطلاعات مربوط به این شهر مربوط به زمان قبل از توزیع بنزین با استاندارد یورو 4 است.

وی افزود: بر این اساس اولین نتیجه آنالیز بنزین توزیعی در چهار کلان شهر کشور مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه آن در خصوص مطابق بودن با استانداردهای یورو 4 رضایت بخش بود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: پارامترهای اندازه گیری شده شامل میزان بنزن ، آروماتیک و اولفین ها است که در حد استاندارد بودند.

متصدی افزود: میزان استاندارد بنزن 1 درصد ، آروماتیک 35 درصد و اولفین ها 18 درصد است که بررسی ها نشان داد این میزان در تهران به ترتیب زیر 1 درصد، درحد استاندارد و 3 درصد است.

متصدی ادامه داد: در کرج نیز این پارامترها در حد استاندارد بود و در اراک آروماتیک در حد استاندارد و بنزن زیر حد استاندارد را نشان می دهد.

وی درباره کلان شهر تبریز توضیح داد: تعهد وزارت نفت برای توزیع بنزین یورو 4 در کلان شهر تبریز 15تیرماه بود اما نمونه برداری ها از 10 اردیبهشت ماه آغاز شد از این رو اعداد و ارقام در این شهر تا حدی بالا است به طوری که میزان بنزن 1.5 درصد و آروماتیک 19 درصد گزارش شده است.

متصدی به وضعیت کلان شهر اصفهان اشاره کرد و گفت: بنزین یورو 4 در این شهر از اول مهرماه آغاز شد اما با این وجود از جایگاه های عرضه سوخت نمونه گیری کردیم که نشان داد میزان آلاینده ها بالاتر از حد استاندارد است، به گونه ای که میزان بنزن 1.5 درصد و آروماتیک 43 درصد حد استاندارد بوده است.

متصدی افزود: دولت در 10 اردیبهشت ماه سالجاری تصویب کرد بنزین های توزیعی باید دارای استاندارد یورو 4 باشد و به وزارت نفت اعلام کرد اگر قرار است بنزین وارد شود باید با استاندارد یورو 4 باشد.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد میزان بنزن و آروماتیک ها در بنزین در سال 91 به ترتیب 6 و 70 درصد بود، در سال 92 به ترتیب 3 و 40 درصد و در سال 93 حدود 8 دهم درصد و 33 درصد بوده است که وضعیت در سال 93 بهتر از دو سال قبل بوده است.

متصدی افزود: سازمان بهداشت جهانی در جدیدترین اطلاعیه خود اعلام کرد، هیچ حدی را نمی توان برای وجود بنزن در هوا پذیرفت ، بنابراین برای کاهش بنزن در هوا اقدامات اساسی بر روی سوخت توزیعی در کشور انجام شده است که همان مطابق بودن آن با استاندارد یورو 4 است.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و ریاست معصومه ابتکار بر سازمان حفاظت محیط زیست، وضعیت آلودگی هوا و در پی آن بنزین توزیعی در کشور مورد بررسی قرار گرفت، بر این اساس مشخص شد بنزین توزیعی در کشور از نوع پتروشیمی است که دارای عناصر آلاینده مانند آروماتیک و بنزن است که بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی بنزن عنصری سرطانزا است.

در پی آن تولید بنزین پتروشیمی در کشور متوقف و قرار شد کمبود بنزین با واردات آن جبران شود که اکنون برخی معتقدند بنزینی که وارد می شود دارای استاندارد یورو 4 نیست بر این اساس دولت، سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف به اندازه گیری و آنالیز بنزین توزیعی در کشور کرده است.

منبع: ایرنا
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین