امروز : يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 12
۲۳:۲۳
کد خبر: ۴۱۷۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۵
تعداد بازدید: ۱۲۵۰
کاری به رنگ لباس مردم نداشته باشید؛
رفسنجانی با اشاره به طرح جداسازی زنان و مردان گفت: اینها همه سخت‌گیری‌های است که نتیجه عکس می‌دهد، اگر سخت‌گیری‌ها را رسمی کنیم برای جامعه حالت فرار درست می‌شود.
به­ گزارش«.مدّاح.نیوز.».؛  همزمان با اجرای طرح تکریم بانوان در شهرداری تهران که با انتقادات زیادی از سوی اصلاح‌طلبان نیز همراه شد، سایت هاشمی رفسنجانی امروز به بازنشر سخنان وی درباره مساله زنان پرداخت.

گزیده پاسخ‌های رفسنجانی به کیهان در سال ۸۲ در ادامه می‌آید:

مثلا از من می‌پرسیدند: زن می‌تواند کت و دامن بپوشد؟ گفتم: چه اشکالی دارد؟ سر همین جواب خیلی حرف زدند. بحث رنگ مطرح شد، گفتم که رنگ را خدا تعیین نکرده است. رنگ سیاهی که ما انتخاب کردیم، درست ضد آن چیزی است که اهل بیت(ع) انتخاب کردند. آنها سفید یا سبز می‌پوشیدند. بنی‌عباس بودند که سیاه را آوردند. گفتم کاری به رنگ لباس مردم نداشته باشید.

گفتم کاری به شکل لباس مردم نداشته باشید. زن باید پوشیده باشد، حالا لباس هرچه می‌خواهد، باشد. نباید تبرج باشد، چون یک اصل اسلامی است. بنابراین ما مسایل فرهنگی را در حد اعتدال قبول داریم. یعنی همان مقداری که اسلام خواسته است و نه آن مقداری که بخواهیم تحمیل کنیم.

شاید یادتان نباشد که اگر استادی در دانشگاه ریش خود را می‌تراشید و یا لباس شیک می‌پوشید، مشکل داشت و سخت می‌گرفتند. می‌خواستند زنان و مردان را از هم جدا کنند و حتی سراغ درمان رفتند و گفتند که طبیب زن برای زن و طبیب مرد برای مرد باشد. اینها همه سخت گیری های است که نتیجه عکس می‌دهد. اگر سخت‌گیری‌ها را رسمی کنیم برای جامعه مخصوصاً در زنها و جوانها حالت فرار درست می شود.

هنوز فکر می‌کنم اگر ابتکار را دست بگیریم، توقعات خانمها و جوانها را شرعاً می‌توانیم تامین کنیم و پیش خداوند هم حجت داریم. انقلاب اسلامی را هم می‌توانیم حفظ کنیم. لابد می‌دانید که رهبری در مقابل فشار همین سخت‌گیری ها یک بار فرمودند: «وجهی برای تحمیل چادر نمی‌بینم»

در حدیث این جمله است: «ان‌الله یحب ان یوخذ برخصه کما یحب یوخذ بعزائمه»، خداوند همان مقدار که می‌خواهد به تکلیف های واجب عمل شود، همان مقدار هم می‌خواهد به رخصتها عمل شود. امام(ره) همواره نصیحت می‌کردند که در زندگی و در برخورد با مردم و در آموزش‌ها و منبرها، خواست‌ه های خشک‌مقدس‌ها و احتیاط های سخت را مطرح نکنید که مردم بتوانند به طرف اسلام بروند. آیت‌الله بروجردی می‌گفتند: «این احتیاط هایی که ما می‌کنیم، خلاف احتیاط است. چون از بس سخت‌گیری می‌کنیم، افراد پشیمان می‌شوند. نباید بیشتر از همان مقدار که خدا خواسته است، از مردم بخواهیم.». ما که نمی‌خواهیم بیشتر از خدا و پیامبر (ص) مسلمان باشیم.
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین