امروز : دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - 2022 December 05
۰۲:۲۸
کد خبر: ۴۰۹۵
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: ۱۹۴۲
آخرين نوسانات قيمت طلا؛
طلا باز هم کارشناسان را غافلگیر کرد. فلز زرد در هفته‌ای که بنا بود بر اساس پیش‌بینی‌ها با افزایش قیمت روبه‌رو شود، با 29 دلار کاهش روبه‌رو شد.
به­ گزارش«.مدّاح.نیوز.».؛ طلا دو هفته پیش با افزایش 19 دلاری به بهای 1339 دلار رسید که باعث شد کارشناسان برای هفته کاری گذشته افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کنند؛ اما فلز زرد از همان روز نخست هفته در مسیر کاهش قرار گرفت که افزایش قیمتی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه نیز روند کاهشی هفتگی را معکوس نکرد.

طلا نخستین روز هفته کاری را با قیمت 1306 دلار به پایان برد. افت 33 دلاری دوشنبه عمدتا از سودگیری معامله‌گران ناشی می‌شد. سودگیری رفتاری است که در روزهای خیز سریع قیمت‌ها نمایان می‌شود و عبارت است از فروش کالا در زمان افزایش سریع قیمت‌ها که معمولا باعث افت موقت قیمت‌ها می‌شود. روز سه‌شنبه روز تداوم افت قیمت‌ها بود، روزی که اونس طلا در بازارهای جهانی حتی از مرز 1300 دلار نيز پايين‌تر آمد به قیمت 1293 دلار رسید. 

سه‌شنبه تقويت شاخص دلار و همچنين افت قيمت نفت آتي، «عوامل خارجي» موثر بر بازار طلا بودند. فروش فني نيز به اين عوامل افزوده شد تا قيمت طلا كاهش بيشتري را تجربه كند. در حالي كه روز دوشنبه سودگيري معامله‌گران عامل اصلي افت قيمت بود، سه‌شنبه كاهش قيمت‌ها موجب تغيير تحليل‌هاي فني كوتاه‌مدت شد، تحلیلی که چهارشنبه غلط از آب درآمد. اما خبري كه از روزهاي قبل مهم‌ترين خبر اقتصادي سه‌شنبه در نظر گرفته شده بود، تاثيري كمتر از انتظار بر بازار داشت.

 سه‌شنبه عصر به وقت تهران جنت يلن، رئيس فدرال رزرو در كنگره ايالات‌متحده درباره سياست‌هاي پولي آينده اين نهاد سخنراني كرد، ‌اما هيچ جزئيات تازه‌اي كه باعث شگفتي  فعالان بازار و اقتصاددانان شود، ارائه نداد. او چهارشنبه عصر به وقت تهران نیز در کمیته مالی سخنرانی داشت که دوباره با بی‌توجهی بازار مواجه شد. در واقع دلیل اصلی رشد چهارشنبه پوشش کوتاه‌مدت بود. 

 افرادی که از افت قیمت کالای خریداری شده ضرر کرده‌اند، با کاهش بیشتر قیمت‌ها، دوباره همان کالا را با قیمت کمتری می‌خرند تا ضرر کوتاه‌مدت خود را با این سود کوتاه‌مدت پوشش داده باشند. این رفتار را «پوشش کوتاه‌مدت» می‌خوانند و این امر چهارشنبه قیمت طلا را به 1299 دلار رساند. پنج‌شنبه نیز روز خوبی برای طلا بود تا این کالای ماندگار به قیمت 1318 دلار در هر اونس برسد. رسیدن خبر سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی با 295 سرنشین نزدیک مرز اوکراین و روسیه، بار دیگر این بحران ژئوپلیتیک را در کانون توجه‌ها قرار داد. این حادثه که دولت‌های غربی، جدایی طلبان هوادار روسیه را عامل آن اعلام کرده‌اند، پنج‌شنبه باعث افزایش خرید طلا به عنوان سرمایه امن شد تا بازار روی قیمت 1318 دلار متوقف شود.

 در این روز آمار هفتگی میزان مطالبات بیمه بیکاری در آمریکا  و همچنین گزارش اقتصادی بانک مرکزی فیلادلفیا نیز منتشر شد که هر دو حاوی علائمی منفی بودند و به افزایش قیمت طلا کمک کردند. اهمیت یافتن دوباره بحران‌های ژئوپلیتیک روز جمعه نتوانست از کاهش قیمت‌ها جلوگیری کند، اما توانست طلا را روی سطح 1310 دلار نگه دارد. تعدیل نمودارهای فنی مهم‌ترین دلیل کاهش 8دلاری قیمت اونس طلا در آخرین روز هفته کاری گذشته بود.
منبع: فرارو
برچسب ها: طلا ، نوسان قيمت طلا
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین