امروز : سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 February 25
۲۲:۴۰
کد خبر: ۳۵۱۴
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۶
تعداد بازدید: ۱۲۳۸
مایکل مان ، سخنگوی اشتون گفت:
سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فضای برگزاری مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو را مثبت توصیف کرد و خبر داد که این گفت‌وگوها فردا، جمعه ادامه خواهند یافت.

به گزارش «مدّاح نیوز» ؛ به نقل از فارس، «مایکل مان»، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکرات امروز ایران با کشورهای ۱+۵ را مذاکراتی «سخت، اساسی و مفصل» توصیف کرد. وی گفت که این مذاکرات در فضایی خوب برگزار شد و افزود گفت‌وگوها فردا ادامه خواهند یافت.

این سومین باری است که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، تیم سیاست خارجی جدید ایران در ژنو به مصاف گروه 1+5 متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان می‌رود. در دور اول این مذاکرات در خصوص چارچوب‌های کلی و در دور دوم در خصوص جزئیات بحث‌های مفصلی صورت گرفت.

در دور قبلی این مذاکرات، فرانسوی‌ها در دقایق پایانی با ایجاد تغییر در پیش‌نویس توافق، مانع حصول نتیجه شدند. برخی تحلیل‌گران بر این باورند که این اقدام پاریس بخشی از یک سناریوی از پیش تعیین شده بود که در آن لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نقش اول را بر عهده داشت اما برخی دیگر این اقدام فرانسه را به اختلافات این کشور با ایالات متحده و تمایل آن به نزدیکی به لابی‌های قدرتمند صهیونیستی و عربی ارتباط می‌دهند.

دور سوم مذاکرات که از روز 29 آبان آغاز شده است با هدف دست‌یابی به توافق اولیه همچنان در حال پیگیری است. ایران تاکید کرده که حصول نتیجه در این مذاکرات منوط به احترام به حق غنی‌سازی این کشور در چارچوب معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) است.

جمهوری اسلامی ایران همواره بر پایبندی خود به ان‌پی‌تی تاکید کرده اما طرف‌های غربی بر شفاف نبودن برنامه هسته‌ای ایران اصرار دارند. ایران در حالی به تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌شود که رژیم صهیونیستی به‌عنوان تنها رژیم دارنده سلاح‌های اتمی در خاورمیانه، هنوز به معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی نپیوسته و برای پیوستن به آن با هیچ‌گونه فشاری هم مواجه نیست.

آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین