امروز : يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - 2020 April 05
۰۱:۱۲
کد خبر: ۳۲۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۹
تعداد بازدید: ۱۰۲۷
مذاکرات جدید برای باز شدن گره کور نوسازی ناوگان
هر یک از مینی‌بوس‌های فرسوده چند برابر یک مینی‌بوس نو هوا را آلوده می‌کنند و خروج این خودروها از چرخه حمل و نقل عمومی به عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که امیدواریم هرچه سریعتر شاهد تحقق این مهم باشیم.

بیش از دوهزارمینی بوس فرسوده درخیابانهای پایتخت تردد می کنند، اتوبوسهایی که بیش از دو دهه عمر کرده اند و سه برابر خودروهای دیگر آلودگی تولید می کنند اما هنوز امکان نوسازی این ناوگان فراهم نشده است.

به­گزارش«.مدّاح نیوز.»؛ به نقل مهر، پاییز وزمستان که می آید، تعداد روزهایی که به دلیل آلودگی هوا کودکان و سالمندان خانه نشین می شوند بیش از فصلهای دیگر سال است. در روزهایی که شهر برای آلودگی هوایش به تعطیلات می رود خودروهای کهنه که مسیر ترددشان را می توان از رد سیاهی که بر جا می گذارند دنبال کرد بر میزان آلاینده های هوا می افزایند. در میان انبوه خودروهایی که قصد جان هوای پایتخت را کرده اند مینی بوسهای فرسوده به عنوان یکی از مهمترین عوامل تولیدکننده آلودگی هوای تهران همچنان در خیابانهای پایتخت تردد می کند این در حالی است که استفاده از مینی بوس های فرسوده در تمام دنیا منسوخ شده است.

مینی‌بوسهای کهنه 3 برابر بیشتر آلودگی تولید می کنند

از آنجایی که تردد مینی بوس های فرسوده در شهر تهران سه برابر مینی بوسهای نو هوا را آلوده می کند، خروج و نوسازی آنها از چرخه حمل و نقل عمومی امری ضروری است.

براساس تحقیقات و آزمایشهای انجام شده بر تعدادی از مینی بوس های فعال، مجموع میزان آلودگی تولیدشده شامل مونوکسیدکربن، ترکیبات آلی فرار بدون متان، اکسیدهای نیتروژن، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق در مینی بوسهای بنز که عمر بالای 5 سال دارند، 23 هزار و 67 میلی گرم در هر کیلومتر و مینی بوسهای فیات با عمر بالای 5 سال، 26 هزار و 662 میلی گرم در هر کیلومتر است. ضمن اینکه مینی بوس های ایویکو با عمر زیر 5 سال نیز معادل 19 هزار و 308 میلی گرم در هرکیلومتر آلودگی تولید می کنند.

ناوگان کهنسال مینی بوسهای پایتخت/ عمر فرسودگی 8 است
سن فرسودگی مینی بوس های کشور 8سال تعیین شده است. این در حالی است که تمامی مینی بوسهای پایتخت عمری بالای 20 تا 25 سال دارند. این در شرایطی است که در حال حاضر طبق آماری که شرکت واحد اتوبوسرانی اعلام کرده، حدود یکهزار و 100دستگاه مینی بوس فرسوده در تهران فعال هستند. در عین حال اگر مینی بوسهایی که تحت نظارت سازمان اتوبوسرانی تهران نیستند نیز به این تعداد اضافه شود، این رقم به 2 هزار دستگاه مینی بوس فرسوده خواهد رسید. در همین راستا قرار شد، طرح جایگزینی مینی بوس های فرسوده از ابتدای سال 83 در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد اما با توجه به عدم همکاری دستگاه های ذیربط در این زمینه این طرح موفقیت چندانی نداشت. تنها 121 دستگاه مینی بوس فرسوده در ناوگان حمل و نقل شهری نوسازی شده است.

دلیل تاخیردر نوسازی ناوگان

سال گذشته قیمت مینی بوس 20میلیون تومان افزایش یافت که این موضوع مشکلاتی را در روند نوسازی مینی بوسهای فرسوده ایجاد کرده تا تنها 121 عدد مینی بوس نوسازی شوند.

مذاکرات جدید برای باز شدن گره کور نوسازی ناوگان
اگر در گذشته رغبتی از سوی برخی از نهادها برای نوسازی ناوگان مینی بوس ها نبود در ماههای اخیر تلاش بسیاری برای حل این مشکل شده است. معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست در نخستین نشست خبری خود درباره نوسازی مینی بوس های پایتخت گفت: خروج مینی بوس های فرسوده اجرایی نشده است اما با تشکیل کمیته اجرایی کاهش آلودگی هوا و اختصاص اعتبارات لازم خروج خودرو های فرسوده دنبال می شود. سعید متصدی معاون انسانی سازمان محیط زیست نیز بر نوسازی ناوگان مینی بوس ها تاکید دارد و می گوید: با کمک دستگاههای مرتبط این مو ضوع دنبال می شود.

اما چقدر می توان به وعده های داده شده در خصوص نوسازی هزار و 100 میتی بوس کهنسال پایتخت امیدوار بود .

بی رغبتی رانندگان مینی بوس ها / افزایش کمک های شهرداری

پیمان سنندجی ،مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی از انجام مذاکرات جدید با دولت برای نوسازی ناوگان مینی‌بوسرانی تهران، خبر می دهد و به مهر می گوید: هنوز در این رابطه به نتیجه قطعی نرسیده ایم. شهرداری کمک های خودش را در این بخش به 20 میلیون افزایش داده است و قرار است سازمان محیط زیست نیز حمایتهایش را افزایش دهد. اما هنوز قیمت مینی بوس بالا است و صاحبان مینی بوسها رغبتی برای نوسازی خودروهایشان ندارند.

او از ارائه وام 30 میلیونی به صاحبان مینی بوس ها خبر می دهد و می گوید: ۱۱۰۰ دستگاه مینی‌بوس فرسوده در پایتخت وجود دارد.

وی تأکید می کند: هر یک از مینی‌بوس‌های فرسوده چند برابر یک مینی‌بوس نو هوا را آلوده می‌کنند و خروج این خودروها از چرخه حمل و نقل عمومی به عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که امیدواریم هرچه سریعتر شاهد تحقق این مهم باشیم.

پیگیری مصوبات قدیم توسط شورای چهارم

محمد حقانی عضو شورای شهر تهران نیز با بیان این که پیگیر مصوبات قدیم شورا در خصوص آلودگی هوا و موضوعاتی که بر کاهش آلودگی هوا تاثیر گذارند هستیم می گوید: نوسازی ناوگان مینی بوسهای فرسوده پایتخت توسط کمیسیون عمران و حمل و نقل دنبال خواهد شد.

وی ادامه می دهد: در شورای چهارم به دلیل افزایش کمیسیون های تخصصی امکان پیگیری بیشتر مشکلات شهری است .

نوسازی خودروهای فرسوده به خصوص ناوگان کهنسال حمل و نقل عمومی بر کاهش آلودگی هوای پایتخت تاثیر بسیاری دارد اما باید دید صاحبان مینی بوسها با قیمتهایی که چندین برابر افزایش داشته و کمکهای نسیه ای که وعده اش را می دهند حاضرند از خودروهای دودزای خود بگذرند.

آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین